Klimatyzacja

Klimatyzator to najprostszy i — co bardzo ważne — coraz tańszy sposób na zapewnienie optymalnych warunków temperaturowo-wilgotnościowych w naszym domu. Wzrost popularności tego typu instalacji w domach jednorodzinnych ma wiele pozytywnych skutków. Coraz rzadziej klimatyzacja kojarzy się z luksusem i dobrem dostępnym jedynie dla sklepów i innych obiektów świadczących usługi. Co więcej, jego pozytywny wpływ na mikroklimat w pomieszczeniach trwa znacznie dłużej niż tylko przez okres intensywnych upałów — coraz chętniej klimatyzację wykorzystujemy również jako urządzenie grzewcze.

Mity dotyczące negatywnego wpływu klimatyzacji na nasze zdrowie wynikają z błędów, jakie zostały popełnione przy montażu lub później w czasie użytkowania instalacji. Jeśli wszystko jest właściwie wykonane, klimatyzacja poprawia jakość powietrza w domu i tym samym ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.

Klimatyzacja a wentylacja

To bardzo ważne, aby uświadomić sobie, że klimatyzacja nie może zastąpić wentylacji. Są to dwa oddzielne procesy związane z uzdatnianiem powietrza w domu, które się wzajemnie uzupełniają. Jednak pod żadnym pozorem nie możemy zrezygnować z wentylacji po zamontowaniu klimatyzatora. W domu, w którym zamontowane jest mechaniczne wspomaganie wentylacji, należy przerwać działanie pracy wentylatorów na czas, w którym pracuje klimatyzacja. Wiąże się to ze wzrostem kosztów pracy klimatyzatora w przypadku ciągłego napływu gorącego powietrza z zewnątrz w ramach wentylacji.

Klimatyzacja – zdrowe powietrze w domu

Klimatyzacja to idealne rozwiązanie dla alergików i osób cierpiących na problemy płucne. Okazuje się, że jakość powietrza w domu wymaga filtracji, którą zapewnia nam klimatyzator. Umieszczony w urządzeniu filtr wyłapuje szkodliwe cząstki, dzięki czemu mamy pewność, że powietrze, którym oddychamy, pozbawione jest większości alergenów, pyłów i kurzu. Zbawienne znaczenie przypisuje się systemom jonizacji powietrza. Choć zarezerwowane są na razie dla modeli z górnej półki, to jest to sposób na znaczną poprawę jakości powietrza w domu z małymi dziećmi, alergików oraz osób cierpiących na astmę.

Poza tym najlepiej czujemy się w określonych warunkach termiczno – wilgotnościowych, których osiągniecie możliwe jest dzięki klimatyzacji. Latem jest to temperatura 23-26oC i wilgotność rzędu 40-60%. Wówczas nasz organizm odczuwa komfort i nie poci się.

Aby klimatyzacja nie wiązała się z przeziębieniem oraz wzmożonym zachorowaniem musimy rozsądnie podejść do kwestii regulacji – temperatury nie należy dowolnie ustawiać. Zaleca się, aby różnica temperatury między pomieszczeniem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym sięgała maksymalnie 7°C. W innym przypadku musimy liczyć się z pewnymi uniedogodnieniami, a nawet chorobami (zapalenie zatok, gardła itp.).

klimatyzacja

Klimatyzacja – usuwanie wilgoci z domu

Kolejny atut wynikający z posiadania klimatyzatora we własnym domu lub mieszkaniu to walka z nadmiarem wilgoci. Okazuje się bowiem, że urządzenie nie tylko ochładza powietrze, ale również usuwa z niego nadmiar wilgoci. Dzięki temu takie powietrze jest zdrowsze i pozytywnie oddziałuje na nasze samopoczucie.

Klimatyzacja w domu – koszty

Przy podejmowaniu decyzji o montażu klimatyzacji duże znaczenie mają również finanse. Bardzo często zastanawiamy się również nad inwestycją w samo urządzenie. Na rynku nie brakuje tanich jednostek, które zachęcają do skorzystania z okazji, by stworzyć we własnym domu przyjazny klimat nawet w trakcie upałów. Jednak doświadczenie wskazuje, że nie należy zbytnio oszczędzać na zakupie tego typu urządzeń. Paradoksalnie może okazać się nawet, że drożej — w perspektywie czasu — będzie taniej. Jak to możliwe? Większy nakład to tańsza eksploatacja (mniejszy pobór prądu). Decydując się na zakup urządzenia wraz z usługą montażową, możemy liczyć na 8% rabat z podatku VAT, gdzie im droższe urządzenie, tym większy rabat na montaż. Ceny jednostek typu split zaczynają się już od ok. 2 tys. zł.

Żywotność klimatyzatorów

Przyjmuje się, że klimatyzatory mogą służyć nawet przez 30 lat. Długość tego okresu wynika z zastosowanych podzespołów, prawidłowej eksploatacji urządzenia oraz dokonywanych regularnie przeglądów pozwalających na bieżąco usuwać wszelkie usterki. Oczywiście żywotność w dużej mierze związana jest z kosztem klimatyzatora – najdłużej działają jednostki najdroższe. Przy wymianie klimatyzatora powinniśmy umówić się z firmą, by starą jednostkę odebrali i zutylizowali w ramach naszego zakupu.

Klimatyzacja w domu – gdzie umieścić urządzenie

Do montażu jednostki wewnętrznej w klimatyzacji typu split najlepiej sprawdza się przestrzeń przy suficie, gdzie najintensywniej zachodzą procesy mieszania się mas powietrza o różnej termice. Nie zaleca się natomiast montażu w taki sposób, by narazić osoby w pomieszczeniu na bezpośredni nadmuch zimnych mas, np. nad kanapą. Przy wyborze miejsca montażu musimy pamiętać, że konieczne jest zapewnienie wygodnego dostępu do prac serwisowych.

Klimatyzator na ścianie powinien znaleźć się ok. 20 cm od sufitu oraz mieć wolną przestrzeń po ok. 15 cm po bokach. Jednym ze zalecanych miejsc jest ściana z oknem, w jego pobliżu lub nad framugą. Dobrze jest, jeśli naprzeciwko nie znajdują się żadne przeszkody w odległości kilku metrów.

klimatyzacja sterowanie